mälu / õppimine ja unustamine

0

Hermann Ebbinghaus (1850–1909) uuris inimmälu ja unustamist ning jõudis 1885. aastal järeldusele, et inimesed hakkavad unustama äsja kuuldud uut informatsiooni kohe peale selle kuulmist ning unustavad esimese 3-e päevaga umbes 79% uuest informatsioonist. Eeltoodu põhjal joonistus välja n-ö unustamise kõver (joonis 1). Hilisemate uurimuste käigus täiendas Ebbinghaus unustamise kõverat, lisades sinna perioodilised kordamised, mis aitavad informatsiooni oluliselt paremini meelde jätta. Joonisel kujutab Ebbinghausi unustamise kõverat punane kaar, mis saab alguse kohe peale uue informatsiooni kuulmist. Samal joonisel on rohelisega kujutatud õppimise kaar, kus perioodilised kordamised üks, kolm ja kuus päeva peale esmaõpet, üks kuu ja kuus kuud peale esmaõpet annavad tulemuseks oluliselt parema informatsiooni mäletamise, st viie kordamisega on võimalik saavutada informatsiooni meelespüsimine kuni 95% ulatuses.

Joonis 1. Ebbinghaus, unustamise kõver ja õppimise kaar

Täna, umbes 130 aastat peale Ebbinghausi järelduse tegemist, pakume lihtsat lahendust taskuformaadis kaardipaki näol, mis aitab ehitusjuhtidel ja ehitustöölistel peamisi reegleid meeles pidada. Kaardipakk, mis mahub taskusse ja kuhu on kirjutatud peamised ohutusreeglid ja oluliseimad näpunäited igapäevaseks ehitusplatsi töö korraldamiseks.

Hind. Esimese hooga on väidetud, et see on kallis. Jah, hoolimata meie püüdlusest toota ja levitada madalate kuludele, on ühe kaardipaki hind siiski veidi kallim keskmisest töökinnaste paarist. Tegijal kulub kindaid palju. Kaardipakk, tänu väikesele formaadile (88*125mm), mahub taskusse ja selle lehed on kaetud õhukese laminaadiga, et vähendada määrdumise riski. Kaardipakke ei kulu palju. Kui jagada kaardipaki hind 1 tööaastaga, siis tõuseb ettevõtte kulu 1 inimese kohta umbes 0,47 senti tunnis (see on teisisõnu vaid 3,76 senti päevas!).

Share.