Peame arvestama võimalusega, et see ongi uus reaalsus ja peame õppima elama ja korraldama ehitamist koos haigustekitajaga.


Üle maailma soovitatakse ehitusettevõtete projektimeeskondadel mitte töötada ehitusplatsi kontorites ja vältida tavaformaadis koosolekuid. Juhul, kui siiski on hädavajadus objektisoojakut kasutada, tuleb võimaluse korral minimeerida seal viibimse aega, hoida teineteisest distantsi, tuulutada ruume pidevalt (loe: minimaalselt iga 3 tunni järel, parem, kui seda saab teha tihemini) ja leida võimalus pindade regulaarseks desinfitseerimiseks. Viimase soovituse lisana on mõistlik ka kontori lauapinnad hoida tühjana ja sinna mitte dokumente jms kuhjata.

Heade majapidamistavade hulka kuuluvad üldkasutatavate pindade ja esemete desinfitseerimine sh uksekäepidemed, valgustuse lülitid, telefonid, jagatud tahvelarvutid ja nutitelefonid, tualettruumi ukse / kraani käepidemed, muud ühiseks kasutamiseks mõeldud seadmed ja tööriistad.

Haiguste ennetamise meetmeid tuleb uuendada vastavalt olukorrale. Tuletage selle raames oma meeskonnale meelde, mida teete nende kaitsmiseks ja kuidas nad saavad ennast ise kaitsta. Esmane nõu on meelde tuletada töövõtjate meeskondadele hea hügieeni nõudeid, sealhulgas sagedast kätepesu, köhimise puhul suu katmist käise või ühekordse taskurätiga ja näo puudutamise vältimist.

Minimaalsed nõuded ehitusplatsil:

  • keelata tööle tulemine ka “kergemate” haigusnähtudega nagu nohu ja köha. Kui ollakse tõbised, siis tuleb püsida kodus ja järgida oma perearsti juhiseid.
  • hoida omavahel tavapärast distantsi, mis niikuinii on eestlaste puhul enamasti minimaalselt 2 meetrit;
  • hoiduda käesurumisest, embamisest;
  • meeskondade jagamine väiksemateks üksusteks ja ehitusplatsile paigutamine võimalikult hajusalt;
  • kätepesu- ja -desinfitseerimise võimaluse loomine nii kontorisse, soojaktusesse kui tualettidesse;
  • keelata maha sülitamine (nii siseruumides, kui ehitusplatsil üldiselt). Karistada sellest keelust üle astujaid;
  • nõuda kogu tööpäeva vältel kinnaste kasutamist ehitusplatsil, sh sõltumata töö iseloomust. Selgitada töötajatele, et kui võetakse kindaid käest ära, tuleb alustada tagant poolt võtmist, mitte hammastega kinda otsast kinni hoida ja kinnast sel moel käest rebida;
  • kui on kombeks jagada pliiatseid-pastakaid või töövahendeid ja -riistu, siis korraldada töötamine nii, et neid enam ei jagataks – igaüks töötab oma varustusega ning puhastab tehnikat ja töövahendeid regulaarselt;
  • keelata “näksimine” (krõpsud, kommid, seemned jms) väljaspool puhke- ja lõunapausi ja ilma, et käed oleks pestud. Sh keelata söömine “kambakesi” koos või söömiseks sobimatus kohas (loe: töökohas).

Mõistlik on:

  • hankida juurde /paigaldada prügikastid taskurätikute jms kogumiseks; kogutud jäätmed tuleb tööpäeva lõppedes kogumiskonteinerisse toimetada.
  • sekkuda kui keegi naeruvääristab korralekutsujat.
  • kui ehitatavas hones on juba vesi, siis luua seebiga kätepesu koht ja hoida see “avatuna”
© 2019 must maja®